سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی

سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی
توضیحات محصول
سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلیReviewed by سینا on Aug 3Rating: 5.0سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلیسورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی

سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی

سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی

سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی

موضوع پروژه : سورس کد چراغ راهنمایی به زبان اسمبلی


زبان اسمبلی چیست؟

اسمبلی یک زبان برنامه نویسی سطح پایین برای رایانه ها و دیگر دستگاه های برنامه پذیر است.

زبان اسمبلی با استفاده از برنامه اسمبلر یا همگذار، به کد ماشین قابل اجرا تبدیل می شود. به این فرآیند تبدیل، اسمبل کردن گفته می شود. زبان برنامه نویسی اسمبلی بعد از زبان ماشین قدیمی ترین زبان برنامه نویسی سطح پایین است که ساختار و عملکردی وابسته به ماشین دارد و وسیله خوبی برای یادگیری نحوه کار کامپیوتر، سیستم عامل، کامپایلرها و زبان های سطح بالا است.

زبان اسمبلی از یادیارها برای نشان دادن هر دستور ماشین سطح پایین یا آپ‌کد استفاده می‌کند.

بعضی آپ‌کدها به یک یا چند عملوند به عنوان بخشی از دستورالعمل نیاز دارند، و بیشتر اسمبلرها می‌توانند لیبل‌ها و نمادهایی را به عنوان عملوند، برای نشان دادن آدرس‌های حافظه و ثابت‌های عددی بپذیرند. ماکرو اسمبلرها نیز قابلیت درشت‌دستوری را شامل می‌شوند که این امکان را به وجود می‌آورد که متن یک کد زبان اسمبلی با یک نام از پیش تعیین شده در خلال متن یک کد دیگر استفاده شود.

بیشتر اسمبلرها مکانیزم‌های اضافی برای تسهیل فرایند توسعه برنامه، کنترل فرایند اسمبل کردن و پشتیبانی از اشکال‌زدایی ارائه کرده‌اند.

 

اسمبلر چیست؟

اسمبلر برنامه‌ای است که با تبدیل یادیارهای دستوری اسمبلی به آپ‌کدها و جایگزینی شناسه‌ها با آدرس‌های حافظه، کد هدف را به وجود می‌آورد. تبدیل زبان اسمبلی به زبان ماشین وظیفهٔ اسمبلر است و عکس این عمل تا حدی توسط دی‌اسمبلر امکان‌پذیر است.

برخی از رایج‌ترین اسمبلرهای معماری ایکس۸۶ عبارتند از:

  • مایکروسافت ماکرو اسمبلر

  • نت‌واید اسمبلر

  • گنو اسمبلر

  • توربو اسمبلر

 

کاربرد اسمبلی

 زمانی که بخواهیم برای cpu خاصی برنامه بنویسیم یا باید کامپایلری مثل کامپایلر ++c را برای پردازنده مورد نظر طراحی کنیم و با کامپایلر نوشته شده  برنامه مورد نظر را به زبان ++c بنویسیم. این روند مقرون به صرفه نیست و لذا در چنین مواردی که برای نوع خاصی از پردازنده کامپایلر زبان های سطح بالا وجود نداشته باشد باید با اسمبلی برنامه مورد نظر را نوشت.

کاربرد دیگر اسمبلی

در زبان های سطح بالا  سرعت اجرای برنامه کندتر است و از طرفی دقت برنامه مانند اسمبلی نیست.

مثلا اگر بخواهید برنامه برای یک روبات درون کارخانه بنویسید که زمان بندی خیلی دقیقی باید داشته باشد و اگر این زمان بندی رعایت نشود دستگاه می سوزد باید از زبان اسمبلی استفاده کنید.

اهمیت اسمبلی برای هکرها

هکر هایی که کار ساخت کرک و تروجان را انجام می دهند باید به زبان اسمبلی مسلط باشند زیرا هر برنامه ای که نوشته می شود به زبان ماشین تبدیل می شود و از آن جایی که هر برنامه به زبان ماشین را می توان decompile کرد و به زبان اسمبلی برگرداند پس شما می توانید هر برنامه ای به زبان اسمبلی برگردانید.


تمامی سورس کدها و پروژه های موجود در Peak File جهت ارتقاء دانش برنامه نویسی دانشجویان و علاقمندان به برنامه نویسی اسمبلی می باشد. امید است مطالب گفته شده و پروژه های موجود مورد رضایت شما عزیزان قرار بگیرد. مهم ترین ویژگی سورس کد های گروه Peak File در تکنیک استفاده شده برای آموزش برنامه نویسی می باشد که تمامی افراد و دانشجویان علاقمند به یادگیری در تمامی رشته ها میتوانند در راستای تسلط به برنامه نویسی به زبان اسمبلی و طراحی Application های Desktop از این فایل ها استفاده کنند.

Programmer : مهندس فرشاد مراحم برنامه نویس Net. , کارشناسIT

 

>>برای مشاهده سورس کد ها و ویدیوهای آموزشی بیشتر اینجا کلیک کنید<<