تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی
توضیحات محصول
تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبیReviewed by سینا on Sep 9Rating: 5.0تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبیتحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

عنوان تحقیق : تحقیق در مورد رسوب و سنگهای رسوبی

رسوب

رسوب یا ته‌نشست به هر ذره‌ای که توسط جریان سیال، منتقل شده و سرانجام نهشته (deposit) شود، گفته می‌شود. رسوب‌ها در بیش‌تر مواقع توسط آب (فرایندهای رودخانه‌ای)، باد (فرایندهای بادی) و یخچال‌های طبیعی منتقل می‌شوند. نهشته‌های شن‌های ساحل و مجرای رودخانه‌ها نمونه‌هایی از انتقال و نهشتگی رودخانه‌ای هستند، هرچند که رسوبات، اغلب بیرون از آب ساکن یا آرام دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها، ته‌نشین می‌شود. تپه‌های شنی بیابان و لس‌ها نمونه‌هایی از انتقال بادی و نهشتگی هستند. نهشته‌های سنگ‌های یخچالی و یخرفت، هم نمونه‌هایی از رسوب‌های منتقل‌شدهٔ یخی هستند.

رسوب شناسی

رسوب‌شناسی مطالعهٔ رسوب‌های نوین چون ماسه، گِل، رُس، و درک فرایندهایی که آن‌ها را نهشته می‌کند را دربر می‌گیرد. رسوب‌شناسان درک خود از فرایندهای نوین را برای تفسیر تاریخ زمین‌شناسی با مشاهدهٔ سنگ‌های رسوبی و ساختارهای رسوبی، به کار می‌گیرند. سنگ‌های رسوبی بیش‌تر سطح زمین را پوشانده‌اند، بیش‌تر تاریخ زمین را ثبت کرده، و اطلاعات فسیلی را محافظت کرده‌اند. رسوب‌شناسی باچینه‌شناسی در ارتباط تنگاتنگ می‌باشد.

تاریخچه و سیر تحولی

تا قبل از سال ۱۸۱۵ میلادي بیشتر مطالعات بر اساس چینه شناسی بود و از شکل هندسی ، تعیین ضخامت و ارتباط جانبی رسوبات با یکدیگر استفاده می گردید. در سال ۱۸۱۵ ، ویلیام اسمیت نقشه زمین شناسی انگلستان را تهیه کرد و گسترش و قرار گرفتن توالی سنگهاي رسوبی منطقه را با شکل نشان داد. هنري سربی از سال ۱۸۵۹ از میکروسکوپ پلاریزان جهت مطالعه سنگهاي رسوبی استفاده کرد و مقاله اي در سال ۱۸۷۹ در انجمن زمین شناسان لندن ارائه نمود که در آن اهمیت میکروسکوپ پلاریزان را در مطالعه سنگهاي رسوبی بیان داشت، که این خود یکی از مهمترین پیشرفت هاي رسوب شناسی محسوب می شود. بر همین اساس هنري سربی به نام “پدر پتروگرافی” لقب گرفت.

>>جهت مشاهده تحقیق و مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.<<