نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه

نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه
توضیحات محصول
نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانهReviewed by پیک فایل on Nov 29Rating: 4.5نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانهنمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه لازم بذکر است که در مدل ER سه مفهوم اصلی وجود دارد که عبارتند از: موجودیت، صفت و ارتباط. نمودار ER نموداری است برای مدلسازی معنایی داده­ها بر پایه مدل ER و در واقع سه مفهوم اساسی مدل ER، یعنی نوع موجودیت، صفت و ارتباط را بصورت شماتیک نمایش می­دهد.

نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه

 

در این پست نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه ارائه شده است .

 

 

داده‌هایی که قرار است در پایگاه داده ذخیره شوند، ابتدا باید با یک دید سطح بالا از لحاظ معنایی و مفهومی مدلسازی شوند. حاصل عملیات مدلسازی معنایی، ساختار منطقی بانک اطلاعات و در واقع همان شمای ادراکی است.

مدلها و روش­های مختلفی برای مدلسازی معنایی داده­ها وجود دارند که از معروفترین آنها می­توان از مدل موجودیت- ارتباط (ER)، مدل Niam، مدل زبان یکپارچه مدلسازی (UML) و تکنیک مدلسازی شیئی (OMT) نام برد.

 


بیشتر بخوانید … پایگاه داده سیستم بیمارستان به همراه فایل SQL و نمودار ER


مدل ER و نمودار ER

مدل ER در اواسط دهه ۸۰ میلادی در دانشگاه MIT توسط فردی بنام چن پیشنهاد شد. این مدل بمرور زمان پیشرفت کرد و کم کم به EER (ER توسعه یافته) معروف شد. اما هنوز هم در خیلی جاها با همان نام ER از آن نام برده می­شود. در این فصل به شرح کامل این مدل می پردازیم.

در مدل ER سه مفهوم اصلی وجود دارد که عبارتند از: موجودیت، صفت و ارتباط. نمودار ER هم نموداری است برای مدلسازی معنایی داده­ها بر پایه مدل ER و در واقع سه مفهوم اساسی مدل ER، یعنی نوع موجودیت، صفت و ارتباط را بصورت شماتیک نمایش می­دهد. قبل از هرچیز بهتر است با این سه مفهوم آشنا شویم.

نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه

نمودار ER و پایگاه داده SQL سیستم اطلاعاتی داروخانه

تعریف موجودیت

مفهوم کلی شیئ، پدیده و به طور کلی هر آنچه که می‌خواهیم در موردش اطلاعاتی در بانک اطلاعات داشته باشیم و با استفاده از آن اطلاعات شناخت خود را در موردش افزایش دهیم.

بعنوان مثال، برای یک سیستم آموزشی که قرار است در یک دانشگاه استفاده شود، موجودیتهای دانشجو، استاد، دانشکده و درس را می­توان نام برد.

همانطور که می­بینیم موجودیت یک مفهوم کلی و یا یک نوع داده مجرد است. اما هر موجودیت می­تواند نمونه هایی داشته باشد. نمونه ­های یک موجودیت، مصداق­های آن موجودیت هستند و در واقع نمونه­ ها هستند که وجود خارجی دارند. بعنوان مثال، درس پایگاه داده­ها با یکسری ویژگی­های خاص خودش یک نمونه از موجودیت درس است.

 

www.peakfile.com

 

مقالات مرتبط :