ماهواره ها و کارت هاي DVB

توضیحات محصول
ماهواره ها و کارت هاي DVBReviewed by مهدی بابازاده on Mar 19Rating:

ماهواره ها و کارت هاي DVB

همه چیز درباره کارت DVB

همه چیز درباره کارت DVB كارت DVB شاید تا به حال اصطلاح كارت ماهواره یا كارت Receiver به گوشتان نخورده باشد یا شاید هم شنیده باشید اما اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید. بله , تعجب نكنید كارت Receiver یك قطعه سخت افزاریست كه روی كامپیوتر بسته می شود وبه وسیله آن می توان كار Receiver ها را انجام داد(البته با وجود Dish و LNB). اختراع جالبیست و اگر بدانید كه الآن در ایران فروخته می شود ، حتما تعجب می كنید.البته این كارت در اروپا خیلی وقت است كه ساخته شده، اما در ایران تقریبا تازگی دارد وبسیاری از وجود آن بی خبرند.

اصطلاح كارت ماهواره یا كارت Receiver هم در ایران جا افتاده است و اصطلاح صحیح آن DVB Card است كه DVB مخفف كلمه Digital Video Broadcasting است و از این به بعد جهت تشخیص این كارت ها از Receiver های خانگی از این كارت ها با اسم كارت DVB و از Receiver های متداول با اسم دستگاه Receiver نام خواهیم برد.

… و اما ویژگی های این كارت ها:

۱- این كارت ها دو نوعند:

– یك نوع آن ها این قابلیت را دارد كه خشاب (Cam) به آن بخورد و به خشاب آن هم كارتی وارد می شود كه می توان با آن كانال های كارتی را (بسته به نوع خشاب و كارت ورودی) باز كرد.

– یك نوع دیگر آن ها اصلا خشاب خور نیست.

۲- نوع خشاب خور از نوع معمولی گران تراست و اینگونه كه گفته می شود خشاب هایشان مخصوص خودشان است وبا خشاب های دستگاه های Receiver فرق می كند و خشاب هایشان هنوز به ایران نیامده است (به گفته فروشنده ها). البته شاید هم در آینده بیاید.

۳- این كارت ها به صورت Internal (داخلی) بسته می شوند و از نوع PCI هستند (مستقیما مثل مودم روی مادربورد بسته می شوند). گرچه در اروپا انواع مختلفی دارند و به صورت USB هم به كامپیوتر متصل می شوند.

۴- برای مشاهده تصاویر تنها به كارت گرافیك (VGA) نیاز دارند و به كارت ویدئو یا كارت Capture و یا كارت TV (TV Tuner) نیاز ندارند.

۵- در هنگام پخش تصاویر، بدون هیچ زحمتی و فقط با فشردن یك دكمه، قادرند صدا و تصویر را بدون هیچ افت كیفیتی ضبط كنند(فرمت ضبط تصاویر بستگی به نرم افزار پخش كننده دارد، ولی معمولا دو فرمت pva و mpg2 استفاده می شوند).

۶- حتی نوع معمولی این كارت ها (كه خشاب نمی خورد) با ترفند های نرم افزاری بسیار بسیار ساده، قادرند تمام كانال های كارتی را كه توسط دستگاه های Receiver در ایران باز می شوند، پخش كنند، كه این ویژگی مزیت نوع معمولی را به نوع خشاب خور بیشتر می كند.

۷- اگر تا به حال از دستگاه های Receiver استفاده كرده باشید و یا از طریق دوستانتان در جریان این دستگاه ها بوده باشید، احتمالا می دانید كه كد كانال های كارتی، هر چند وقت یكبار عوض می شود و بطوریكه الآن در ایران رایج شده است، دستگاه Receiver را به كامپیوتر صل می كنند و كدهای جدید را به آن وارد می كنند و ضمنا كارت وارد شونده به خشاب راهم شارژ می كنند كه بسته به نوع Receiver، كدهای مربوطه داخل فایلی با فرمت مخصوص آن Receiver قرار دارد و برای هر Receiver فرمت فایل مربوطه فرق می كند و هر كسی این فایل ها را در اختیار نداشته و به روز رسانی Receiver از عهده هر كسی بر نمی آید و این برای فروشندگان Receiver ها منبع درآمدی شده است.اما در مورد این كارت ها، چون ترفند نرم افزاری به كار رفته است، لازم نیست زحمتی بكشید و هزینه ای بپردازید، كافیست به اینترنت وصل شوید و كدهای جدید را دریافت كنید! (دوستان هكر قبلا زحمتشو كشیده اند).

۸- به جز همه مزایای گفته شده، یك مزیت مهم دیگر هم نسبت به دستگاه های Receiver وجود دارد و آن قیمت كارت های DVB است كه تقریبا (بسته به انصاف فروشنده و مهارت شما در گرفتن تخفیف!) نصف قیمت دستگاه های Receiver است. البته برای مقایسه قیمتها، آن نوع كارت DVB را كه خشاب نمی خورد با Receiver هایی كه خشاب می خورند مقایسه كنید چون هر دوی آن ها یك كار انجام می دهند و ترجیحی برای دستگاه های Receiver نسبت به كارت های DVB وجود ندارد. اما قیمت كارت های خشاب خور تقریبا معادل قیمت Receiver هاییست كه خشاب نمی خورند.

به طور خلاصه، كارت های DVB هیچ چیز از دستگاه های Receiver كم ندارد ومطابق آن ها (و حتی راحت تر و سریع تر از آن ها) پیش می روند و به روز می شوند.در مجموع به جز مزایای گفته شده تنها فرقی كه میان این دو وجود دارد اینست كه كارت های DVB از طریق كامپیوتر كنترل می شوند و شاید برای استفاده خانوادگی چندان مناسب نباشند و برای استفاده شخصی ایده آل هستند و ضمنا كیفیت و سرعت ضبط این كارت ها برای كسانی كه به كیفیت و آرشیو كردن اهمیت می دهند، به هیچ وجه با دستگاه های